Przewóz towarów wrażliwych objęty monitorowaniem
Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu i obrotu odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu).
W systemie SENT monitorowany jest przewóz i obrót towarów na terenie Polski, w przypadku gdy przewóz:
- rozpoczyna się i kończy się na terytorium Polski albo poza terytorium Polski,
- rozpoczyna się i kończy się poza terytorium Polski,
- rozpoczyna się poza terytorium Polski i kończy się na terytorium Polski.
Jako przewoźnik masz także obowiązek wyposażenia środka transportu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne.
Zgłoszenie przewozu na terytorium RP
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy będzie dotyczył:
- od 1 listopada 2024 r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w
państwie
członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA
- od 1 stycznia 2025 r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o podmioty, które wykonują na terytorium Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
Gdy wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowego rzeczy, o którym mowa w art. 28ust. 1 i 1a ustawy o transporcie drogowym oraz przewóz kabotażowy, o którym mowa w art.29, przez podmiot mający siedzibę w państwie spoza UE i EOG, zagraniczny podmiotwykonujący przewóz:
- na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
- na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
- bez zezwolenia - przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów;
na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. jest obowiązany, przed rozpoczęciem przewozu na terytorium RP, przesłać do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w ustawie SENT1, zgłoszenie takiego przewozu.
Pamiętaj!
- Niezarejestrowanie danego transportu w rejestrze zgłoszeń może oznaczać zatrzymanie pojazdu przez uprawnione służby oraz nałożenie kar finansowych.
- Jeśli brak zgłoszenia zostanie zidentyfikowany podczas przemieszczania się towarów, transport nie będzie mógł być kontynuować bez uregulowania sytuacji prawnej.
- Transporty wykonane bez zgłoszenia do RMPD będą traktowane jako wykonywane bez zezwolenia na transport drogowy rzeczy.
Ile to kosztuje?
Do końca bieżącego roku do zakupionego urządzenia z pakietem e-TOLL lub przy odnowieniu pakietu dla aktywnych urządzeń, usługa SENT gratis na cały okres zakupionej subskrypcji.